wtorek, 17 marca 2009

Podstawy tworzenia biżuterii

Wiele osób dopytuje się już o jakieś pomoce naukowe:) ponieważ również same pragną tworzyć biżuterię. Nie jest to żadna sztuka magiczna. Potrzeba trochę zręczności i dużo kreatywności. Ale faktycznie poczatki są dosyć trudne. Jest wiele szczegółów na które trzeba zwracać uwagę nawet przy samym zakupie akcesoriów, a juz nie wspomnę o tworzeniu biżuterii. Oczywiście można uczyć się tak jak ja metodą prób i błędów. Ale po co. Jest XXI wiek i nie ma sensu sobie życie utrudniać i motać się jak pies za ogonem szukając wiedzy. Polskie portale raczej w ową wiedzę słabo są wyposażone. Istnieje dziwna obawa twórców przed ujawnianem jak coś jest zrobione. Inaczej jest z amerykańskimi, na których po prostu jest szał ciał. Faktycznie tłumaczą jak dla debila. Jednakże nie każdy zna język i nie każdy wie jak szukać. Tak więc tym przydługim wstępem zaczynamy. Najlepiej od podstaw. Czyli akcesoriia na pierwszy plan. Wszelkie potrzebne przedmioty służące do produkcji maja często swoje fachowe nazwy i pod takimi nazwami najlepiej ich szukać.

1. Stopery - zaciski- niesamowicie przydatkna rzecz. Chodzi o małe 2mm kuleczki z otowrem. Służą jak sama nazwa mówi do stopowania, czyli zatrzymywania koralika albo innego elemnetu w tym miejscu w którym chcemy na lince jubilerskiej (najczęściej ze względu na niewielki przekój tych linek). To jest ich najprostrza funcja, mogą połączyć dwie linki, stworzyć pętelke z jednej itd.. Zatrzymuje się je zaciskając aż staną się płaskie za pomocą obcęgów lub bardziej profesjonalnie za pomocą szczypiec zaciskających.


2. Kółka- mogą być różnych rozmiarów, zwykle służą do łączenia elementów z otworami:)Każde kółeczko jest przecięte, żeby można je było lekko odgiąć i po założeniu upragnionego elementu zagiąć ponownie.
3. Federingi- czyli rodzaj zapięcia. Żeby przyczepić go do np. linek potrzebujemy kółeczek oraz zacisków na linkę albo łapaczek.

4. Karabińczyk- również rodzaj zapięcia, tylko ma inny kształt. Jest moim zdaniem bardziej masywny.
5. Łapaczka- czyli zakończenie sznurka, linki czy nitki. Działa tak: przez mały otwór przekładamy linkę na jej końcu zaciskamy stoper lub np. zawiązujemy supełek i oba skrzydełka łapaczki zaciskamy. Tym sposobem końcówka znajduje sie w środku nie może się wysunąć przez zbyt mały otwór a my możemy zamocować zapięcie.


6. Zaciski na rzemień bądź na linkę- w momencie gdy łapaczka jest za mała pomocne są wszelkiego rodzaju zaciski. Mają różne wielkości. Możemy nimi zacisną nawet najgrubsze rzemienie bądź kilka linek. Należy wyrównać końce linek i zacisnąć skrzydełka zacisku dookoła tak żeby się stykały. Moja rada: lepiej dodatkowo użyć trochę kleju typu kropelka. Zawsze to większa pewność, że linki sie nie wysuną. No i przydaje się silna ręka do zaciskania, może być męska mi to nie przeszkadza:)


7. Podwieszka- pokazałam na przykładzie z biżuterią. To jest ten element, który łączy koralik z łańcuszkiem. Fajnie wiedzieć , że jest coś takiego po prostu rozchyla się podwieszkę, wtyka się bolce w otwór wybranego koralika i mamy gotowy wisorek:)
8. Cwergi- element, który można wykonać samodzielnie, z kawałka drutu. Zanurza się końcówkę w kleju i wsadza w koralik, czeka aż zaschnie i znowu mamy prosty wisorek. Nie ma to trwałości betonu, ale do drobnych, lekkich elemntów się przydaje.


9. Linka stalowa jubilerska- powlekana silikonem 0,6 mm średnicy, pasuje idealnie na każdy stoper i prawie każy koralik. Na pewno na takie o średnicy otworu 1mm. Prawie nie do rozerwania, wytrzymała ale dość łatwo ją zgiąć trwale. I pognie się przy bardzo ciężkich elementach, więc albo coś mniejszego albo więcej linek!

10. Drut- podstawa podstawy bym powiedziała. Ma różny rozmiar i wykonany jest z różnych metali. Od tego zależy jego plastyczność. Tworzy się z niego podstawy kolczyków, elementy łączące oraz wszystko metodą wire wrapping.
11. Drut z pamięcia- trzyma nadany mu przez producenta kształt. Idealny na bransoletki i duże kolczyki - koła. Do wyginania go musimy mieć siłę Pudziana albo dwóch.


12. Sznurek woskowy jubilerski- różni się tym od zwykłego kordonka, że jest woskowany co ułatwia nawlekanie oraz nie pozwala mu się rowarstwiać.

13. Żyłka silikonowa jubilerska- bardzo trwała, elastyczna i jeżeli dobierzemy ją kolorem do koralików to paktycznie niewidoczna. Pozwala sznurowi koralików być bardziej giętkim niż na lince stalowej. Jest jeszcze gumka silikonowa. Wyglądem się nie różni, tylko jak to gumka zwykła czynić rozciąga się. Do bransoletek na gumce:) jakbyście nie zgadli.


14. Gwoździe- mają koniec płasko zakończony, tak więc wystarczy tylko nasunąć koralik on zatrzyma się na końcu gwoździa. Docinamy do pasującej nam długości i zakańczamy kółeczkiem. Taki gotowy element możemy podczepić pod jakikolwiek inny. Ja je wykorzystuje do koralików gdy nie chce, żeby mi coś dyndało pod nim, na przykład w kolczykach.


15. Szpilki- zastosowanie jak gwoździe ale można łączyć elementy z obu stron. Osobiście często używam, ale rzadko kupuje ponieważ najprościej zrobić samemu z drutu jubilerskiego. Jeżeli otwór koralika jest większy niż oczko, a nie chcemy zrobić większego (nie wygląda estetycznie) genialnym pomysłem jest stworzenie ozdobnego zawijasu w kształcie ślimaka na końcu. Raz, że będzie ładnie wyglądał, dwa, że jest po prostu większy niż standardowe oczko i koralik nie będzie spadał.


Następnie zajmiemy się narzędziami do wyrobu biżuterii:)

6 komentarzy:

 1. Jestem pod wielkim wrażeniem tego prostego, przejrzystego, a zarazem fachowego wprowadzenia w świat tego piękknego, artystycznego rękodzieła
  Z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem podążam dalej za Twoimi wskazówkami. Jestem jeszcze w fazie teorii na ten ciekawy temat. Pozdrawiam i zachęcam do prowadzenia dalszych lekcjii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za pochwały. To jest moja pasja więc czerpię czystą przyjemność z opisywania wszelkich niuansów tej dziedziny. Pozdrawiam i życze powodzenia!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Magdalenka 21 czerwca 2012r.
  Wspaniały,przejrzysty,zrozumiały opis jak wykonać zakończenie w koralach - chcę po raz pierwszy sama wykonać sobie koraliki.
  Ślicznie dziękuję emerytka Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy mogę na żyłkę sylikonową jubilerska nawlec ( wykonuję rzeczy z modeliny) np. słodkości i gdy ją zwiążę będzie przechodzić przez rękę czy muszę kupić gumkę do tego ? Pytam ponieważ żyłka jest w lepszej cenie , a jak bym kupowała to jedynie w opakowaniu 40m i nie wiem czy mi potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! Czy gumka jubilerska to to samo co strechowa? Która jest lepszej jakość?Pozdrawiam.Dorota

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam czy mogę zaciskiem zacisnąć na końcach łańcuszek o grubości 0,60 mm?czy lepiej łapaczka?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń