poniedziałek, 10 maja 2010

Kształt twarzy a wybór biżuterii

Czytałam ostatnio ciekawy artykuł na wałkowany już milion razy w pismach kobiecych temat: kształt twarzy a... Zwykle pojawia się w sprawie dekoltu albo w sprawie wyboru fryzury. Osobiście stosuję się intuicyjnie do tego w czym mi dobrze, ale czasami warto poczytać co o tym temacie piszą styliści. Artykuł był na moim ulubionym portalu amerykańskim : FIREMOUNTAINGEMS. Stwierdziłam, że skorzystam z ich pomocy i przetłumaczę co ciekawsze tematy.
Każdy twórca bierze pod uwagę w czasie swojej pracy kolory, materiał fakturę. A zastanawialiście się kiedyś do jakiego typu twarzy będzie to pasowało?
Po pierwsze dla tych co nie zorientowani, szybko napiszę jak ustala się swój rodzaj twarzy.
Należy albo wykorzystać stare zdjęcie albo zrobić nowe. Takie na którym jest zbliżenie twarzy oraz patrzymy prosto na aparat. Włosy muszą być całkowicie odgarnięte z twarzy, żeby nie zaburzały jej linii. Następnie obrysowujemy kontur twarzy i próbujemy porównać ze zdjęciami poniżej. Po rozpoznaniu kształtu swojej twarzy warto zapoznać się jaki rodzaj biżuterii I dodatków będzie pasował. Należy pamiętać o tym, że kształt twarzy może się zmieniać z wiekiem albo ze zmianami wagi lub choroby.

Obecnie jest modna bardzo duża biżuteria,, ale częściej szczególnie przez polka wybierana jest biżuteria, w której proporcje do twarzy są bardziej zachowane I która uzupełnia kształt twarzy. Noszenie właściwej biżuterii z właściwie dobranym dekoltem może zrównoważyć kształt twarzy i dodać jej blasku.


Twarz owalna- jest miękko zaokrąglona. Równy dystans pomiędzy linią włosów a brwiami oraz pomiędzy policzkami a brwiami. Często nazywana idealnym kształtem twarzy, jest odrobinę dłuższa niż szeroka, i właściciel takiego kształtu twarzy może nosić jakikolwiek rodzaj biżuterii. Dekolt: praktycznie każdy rodzaj, szczególnie dekolt w łódeczkę, golfy, oraz bluzki ze stójką. Naszyjniki: szczęściara z owalną twarzą (jak to brzmi) może nosić wszystko, pod warunkiem, że styl naszyjnika znajduje się w proporcji do osoby, bez względu na to, czy biżuteria jest małego czy dużego rozmiaru. Kolczyki: owalne twarze mogą nosić prawie każdy kształt czy styl kolczyków, jeżeli kolczyki pozostają w proporcji do twarzy. Należy unikać takich kolczyków, które są nadmiernie długie, dlatego, że wydłużą optycznie twarz. Żeby zminimalizować wąską owalną twarz albo zbyt długi nos, użyj kolczyków przykrywających ucho. Podkreślaj swoją twarz nosząc duże koła, wszelkie zwisające kolczyki (znalazłam na nie określenie chandeliers – czyli takie żyrandolowe), dobre będą również wszelkie kolczyki na bazie łańcuszka, czy linek, wszelkie łezki. Można podkreślić dramatyczność twarzy wszelkimi kolczykami w kształcie trójkątów. Znane owale to: Tyra Banks, Sandra Bullock, Cameron Diaz, Cindy Crawford, Julia Roberts, Sharon Stone, Uma Thurman.


Okrągła twarz jest miękka i zaokrąglona (ale odkrywcze co:P), równy dystans od środka twarzy do każdego skrajnego punktu. Nos jest centralnym punktem tego typu twarzy (jest tak samo długi jak szeroki). Rysy w takiej twarzy mogą być bardziej ostre i nieregularne albo miękkie i zaokrąglone, ale głównym wyróżnikiem jest to, że cała twarz będzie raczej okrągła. Celem dla tego typu twarzy jest lekkie jej wydłużenie. Okrągła twarz potrzebuje mocnych pionowych linii ubrań żeby dodać ostrości I wydłużenia twarzy. Czasami okrągłym twarzom towarzyszy bardziej zaokrąglone ciało, więc należy wybierać dekolty, które są bardziej w szpic. Idealny dekolt: w kształcie litery v, sukienka z kołnierzem (lepiej nawet jeżeli nosi się do tego żakiet), dekolt w serduszko, dekolt w trapez (czyli Queen Anne), styl empire. Unikać: dekoltów zaokrąglonych, i w łódkę. Naszyjniki: dłuższy, zakończony czymś błyszczącym naszyjnik przyciągnie wzrok niżej i optycznie wydłuży twarz. Duży naszyjnik w kształcie v albo taki , który przyciągnie wzrok poniżej linii dekoltu również stworzy mocny punkt odniesienia, który wydłuża linie twarzy i dekoltu. Unikać: wszelkich naszyjników typu obroża oraz długości naszyjnika do obojczyków (nazywana princess lengths), ponieważ skracają szyję i dodają jej objętości.Kolczyki: okrągła twarz jest idealna do noszenia długich, raczej wąskich niż szerokich kolczyków, szczególnie: wszelkich dyndających, o kształcie latawca czy po prostu na łańcuszku. Pamiętaj o tym, że przeciwności przyciągają uwagę i dla tego typu twarzy można wybrać kształty: prostokąty, trapezy i wszelkie które są wydłużone w swoim kanciastym kształcie. Każdy kształt który przyciąga uwagę swoim wydłużeniem w pionie będzie korzystny. Znane twarze to: Fergie, Drew Barrymore, Christina Ricci, Kate Winslet.


Podłużna czy prostokątna twarz: jest dłuższa niż szersza. Odległość pomiędzy czołem, a kością policzkową i między kością policzkową a podbródkiem są prawie takie same. Twarz może mieć ostre rysy lub bardziej miękkie ale twarz zawsze będzie bardziej wydłużona. Często mylona z owalną twarzą jednakże porównując te dwie twarze można dostrzec różnicę. Celem dla tego typu twarzy jest j skrócenie jej długiej pionowej linii. Dekolt: tego typu kształt twarzy potrzebuje silny i wyraźnych linii poziomych, tak aby twarz optycznie wydawała się szersza i bardziej owalna. Idealne dekolty: w łódeczkę, czy w ogóle bez ramiączek. Unikać : dekoltów w serek, wszelkich bardzo okrągłych i głębokich dekoltów oraz takich, które ciągną się aż do pępka (jeśli wiecie o czym mówię). Naszyjniki: krótkie naszyjniki redukują wrażenie długości twarzy o takim kształcie. Wszelkie obroże i długość naszyjnika do obojczyków, szczególnie jeżeli posiadasz długą szyję. Większe kamienie u podstawy naszyjnika pomagają lekko skrócić optycznie długość twarzy. Wszelkie struny, które zakłada się na szyję z jakimś wisiorkiem też nie będą złym rozwiązaniem. Kolczyki: wszelkie kolczyki, które błyszczą, wszelkie na wkręty (mogą być spore i zakrywać płatek ucha). Wszelkie wiszące (ogromne, błyszczące kolorowe z rozmachem i dramatyzmem). Wszelkie wielkie koła, faliste kształty, półksiężyce i inne szerokie , zajmujące miejsce kolczyki. Taka twarz potrzebuje dodania trochę szerokości oraz zakamuflowania długości, więc tak naprawdę każdy styl kolczyków, który lekko rozszerzy optycznie twarz będzie się sprawdzał. Znane twarze to: Kirstie Alley, Jennifer Aniston, Iman, Terri Hatcher, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Sarah Jessica Parker.


Kwadratowa twarz: posiada silna linię szczęk, odległość pomiędzy linia włosów a brodą równa się szerokości twarzy. Dodatkowo, szerokość czoła, linii kości policzkowych o podbródka jest prawie taka sama. Od twarzy w kształcie prostokąta ale zdecydowanie różni się w długości. Celem udoskonalania tego rodzaju twarzy jest złagodzenie kątów, tworząc wrażenie, że czoło i linia szczęk są węższe oraz wydłużenie twarzy. Dekolt: kwadratowa twarz potrzebuje łagodnych linii i linii pionowych, żeby złagodzić silną linię szczęk aby sprawić, że twarz wyglądała na bardziej owalną. Należy rozważyć zakończenia koronkowe (również takie o linii koronki). Idealne dekolty: w serek, łódeczkę, wszelkie zaokrąglone, bardziej lub mniej, bardziej lub mniej wycięte. Unikać: stylu empire i wszystkiego co jest kwadratowe. Naszyjniki: długie o delikatnej zaokrąglonej linii tak by złagodzić linie szczęk. Długości od obojczyka w dół do linii piersi, albo całkiem długie sznury (szczególnie jak masz krótką szyję), ponieważ tworzą one pionową linię wydłużającą. Silny akcent w naszyjniku w kształcie litery U przyciąga uwagę poniżej szyi. Unikaj obroży, naszyjników krótkich przy szyi i do obojczyków. Kolczyki: idealne dla tej twarzy są owalne koła, długie krople czy szersze wiszące kolczyki. Należy wybierać style kolczyków długie i wąskie, są one przeciwieństwem kwadratów. Unikaj kolczyków (kuleczek) na wkręty (szczególnie tych dużych) i wszelkich bardzo szerokich kolczyków. Znane twarze to: Calista Flockhart, Katherine Hepburn, Janet Jackson, Demi Moore, Jacqueline Kennedy Onassis, Hilary Swank.


Twarz w kształcie serca, bądź w kształcie odwróconego trójkąta: szersza twarz w okolicach oczu i wąski podbródek. Dodatkowo szersze czoło i szeroko rozstawione kości policzkowe są bardziej widoczne przy wąskim podbródku. Górna część twarzy jest zwykle miękko zaokrąglona a dolna bardziej zarysowana i ostra. Celem poprawy tego typu urody jest zbalansowanie szerokiej góry i wąskiego dołu, szczególnie złagodnienie linii ostrego wąskiego podbródka. Dekolt: taki rodzaj urody potrzebuje silnych linii poziomych, powodujących, że dolna część będzie wyglądać szerzej I bardziej owalnie. Wszelkie zaokrąglone dekolty, golfy i półgolfy będą fajne. Unikać: dekoltów w serek, dekoltów w serce, bez ramiączek oraz głęboko wyciętych dekoltów. Naszyjniki: krótkie naszyjniki o miękkich kształtach, które odciągną uwagę od ostrego podbródka i optycznie rozmyją jego ostrość. Obróżki, naszyjniki blisko szyi będą idealne pod warunkiem , że masz długą szyję, ponieważ łamią ta ostrą pionową linie twarzy swoją poziomą linią. Szerokie obroże, lub duże elementy naszyjnika równoważą wąską część dołu twarzy i balansują tą szerszą część u góry twarzy. Błyszczący mocny akcent naszyjnika blisko szyi tworzy wizualny punkt stop dokładnie pod podbródkiem skracając optycznie twarz. Jeżeli masz ochotę na bardzo długi naszyjnik lepiej okręć go kilka razy wokół szyi a reszta niech ładnie zwisa. Dobrym pomysłem są również linki czy wszelkie kaskadowe naszyjniki. Kolczyki: odwrócony trójką przyciąga trójkąt, więc fajne będą kolczyki w tym kształcie, wąskie u góry szersze u podstawy. Cokolwiek co będzie miało swoją szerszą część blisko przy wąskim podbródku. Unikać drobnych kolczyków (kuleczek) i wszelkich bardzo długich i wąskich kolczyków. Znane twarze to: Mischa Barton, Naomi Campbell, Carmen Electra, Jennifer Love Hewitt, Avrill Lavigne, Eva Longoria, Lisa Kudrow,Michelle Pfeiffer.


Twarz trójkątna lub kształt gruszki: wąska twarz na wysokości oczu i szersza szczęka przeciwieństwo twarzy trójkąta. Dodatkowo szerokość szczęki i kości policzkowych jest większa niż szerokość czoła. Celem dla tej twarzy jest zbalansowanie przez stworzenie wrażenia że czoło jest szersze. Dekolt: potrzeba łagodnych linii żeby zniwelować ostre rysy szczęki i żeby sprawić, że twarz wygląda bardziej owalnie. Należy rozważać obramowanie łamane (jak koronka), bardziej zaokrąglone. Idealny dekolt to w serek, kołnierzyki, w serduszko, w stylu królowej Anny czyli łódeczka. Unikać stylu empire, i wszelkich golfów i półgolfów (i tu się nie zgodzę bo sama jestem posiadaczką takiej twarzy i z powodzeniem noszę wszelkie golfy, ale mam długą szyję więc to pewnie dlatego). Naszyjniki: potrzeba krótkich naszyjników, o łagodnych kształtach żeby złagodzić ostrą linię szczęk. Idealnie pasują naszyjniki w długości do obojczyka ponieważ dają one łagodną linie poniżej linii szczęk. Mocny akcent na naszyjniku w kształcie v zwraca uwagę i wydłuża optycznie twarz. Wybieraj wisiorki, bądź naszyjniki, które mają jakiś przyciągający punkt w kształcie fali albo są zaokrąglone żeby przykryć ostrą linię dolnej części twarzy. Kolczyki: można wybrać kolczyki w kształcie serca, zresztą cokolwiek co będzie miało najwęższą część na dole. Ta twarz potrzebuje takich kolczyków, które dodają szerokości na poziomie kości policzkowych i powyżej . Można spróbować wszelkich kolczyków zakładanych powyżej płatka ucha. Można użyć takich kolczyków które lekko dyndają sobie poniżej ucha. Znane twarze to: Victoria Beckham, Geena Davis.


Twarz karo: jest zbalansowana, kanciasta i dramatyczna, najszersza cześć zaczyna się na wysokości policzków i po równo zwęża się do brody oraz w drugim kierunku do linii włosów. Bardziej dramatyczna wersja owalnej twarzy. Jest nieznacznie dłuższa niż szeroka i można nosić każdy rodzaj biżuterii czy dekoltów. To jest najrzadszy rodzaj/ typ twarzy. Najbardziej w tej twarzy zaakcentowane są policzki. Dekolt: każdy. Unikaj: żadnego Szczęściaro!! Naszyjniki: praktycznie można nosić każdy rodzaj, tylko trzeba dobierać do budowy ciała już. Naszyjnik powinien odzwierciedlać linię dekoltu jak i inne cechy noszącego. Kolczyki: należy unikać tylko zbyt długich kolczyków, mogą one jeszcze bardziej wydłużyć twarz. Żeby zminimalizować dość ostre rysy albo zbyt długi nos, użyj stylu, który podkreśli uszy albo takiego, który będzie dyndał poniżej ucha. Można dodać szerokości do wąskiej brody poprzez noszenie kolczyków: kropel, albo w kształcie gruszki, bądź trójkąta. Dramatyzmu temu typowi twarzy dodają kolczyki w kształcie trójkąta albo z dodatkiem kryształów. Albo można zmiękczyć rysy przy użyciu kół. Znane twarze to: Linda Evangelista, Felicity Huffman, Sophia Loren.

3 komentarze:

 1. Olu, ja tu patrzę i patrzę i nie umiem określić swojego kształtu twarzy. Zawsze miałam z tym problem. No i na każdym zdjęciu robię jakieś miny! To kompletnie zaburza geometrię :)

  Zaraz postaram się coś wyrysować - może po prostu zrobię sobie poważne zdjęcie. Twój post jest rewelacyjny!
  Masz może takie coś o fryzurach :) ? Z tym też mam zawsze problem! Haha:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej dzięki miałam duża przyjemność w pisaniu tego. Świetna zabawa. Poszukam coś o fryzurach a co:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak patrzę wszędzie na przykłady kwadratowej twarzy, to odnoszę wrażenie, że chyba nikt nie widział prawdziwie kwadratowej gęby, jaką mam np. ja :) masakra. Idealnie obrazuje to pani na zdjęciu tutaj na stronie-właśnie tak wyglądam :(

  OdpowiedzUsuń