poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Jeśli mieszkasz w szklanym domu nie rzucaj kamieniami !

Tak mówi chińskie przysłowie, zamiast rzucania lepiej je oprawić w biżuterię. I tak kamienie jubilerskie - kamienie szlachetne i ozdobne naturalne oraz syntetyczne, zwykle oszlifowane, które znajdują zastosowanie w wyrobach jubilerskich („Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali” ).

Kamienie szlachetne, (są jednocześnie kamieniami jubilerskimi) – wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne.

Przykładami kamieni szlachetnych mogą być:

* diament (odpowiednio oszlifowany nosi nazwę brylantu !)
* szmaragd
* rubin
* szafir
* topaz
* aleksandryt


Kamienie półszlachetne – kamienie należące do grupy minerałów o nieco mniejszej twardości i trwałości niż kamienie szlachetne i mające od nich mniejszą wartość jubilerską, np. ametyst, jaspis, agat, malachit, bursztyn itd. I te kamienie zwykle można dostać w sklepach internetowych oraz na aukcjach.


Kamienie ozdobne, inaczej dekoracyjne – kamienie mające cechy kamieni półszlachetnych. Mają one mniejszą wartość niż kamienie szlachetne.

Pojęcie to jest określeniem zbiorczym dla wszystkich kamieni o właściwościach zdobniczych i materiałów kamieniopodobnych. Zdaniem innych specjalistów – obejmuje tylko kamienie o mniejszej wartości lub nieprzezroczyste. Niekiedy jest także rozumiane jako synonim kamieni szlachetnych.

W istocie nie istnieje przekonujące rozgraniczenie kamieni mniej lub bardziej wartościowych. Stąd też najlepiej mówić zbiorczo o kamieniach szlachetnych i ozdobnych, traktując je jako jedno pojęcie.

Jednym z podziałów kamieni ozdobnych są klasy wg podziału Fersmana:

* I klasa: minerały nieprzezroczyste jak:
nefryt widoczny na zdjęciu.jadeit,

lazuryt,


niektóre odmiany skaleni (amazonit, - na zdjęciu, labrador),rodonit,


malachit,


niektóre odmiany kwarcu i chalcedonu.

* II klasa:


serpentyn, agalomatolit,
onyks,
fluoryt.

* III klasa: alabaster, marmur, porfir – architektoniczny materiał dekoracyjny.
Obowiązująca definicja, zgodna z ustaleniami międzynarodowymi zawartymi w „Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali” ( RAL 560 A5 z 1963 r. i RAL 560 A5E z 1970 r.):


* Kamienie ozdobne - minerały, skały (zwykle monomineralne) lub substancje stałe pochodzenia organicznego, powstałe w przyrodzie w warunkach naturalnych, odznaczające się dość trwałymi cechami fizycznymi; oszlifowane (wypolerowane) wykazują właściwości zdobnicze.Najczęściej spotykane kamienie ozdobne w Polsce: agat, granat, malachit, ametyst bursztyn.


O kamieniach półszlachetnych jeszcze szerzej napisze. Przygotowuje zdjęcia mojej biżuterii, co nie jest takie proste jak się wydaje (no ok mi się zawsze wydawało, że to jest łatwe proste, dopóki się sama za to nie zabrałam. Ale z drugiej strony nie święci garnki lepią). Wietrznego poniedziałku!

3 komentarze:

 1. Drogi Aleksandrocholiku, strasznie ciekawie piszesz. I cieszy mnie, że często (w przeciwieństwie do mnie). Dodałam Cię do obserwowanych i mam na oku. Wysłałam Ci spóźnione życzenia na gl nie omieszkałam zajrzeć od razu tutaj. Fajnie jest :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleksandrocholik28 kwietnia 2009 08:28

  Dzięki za miłe słowa, mi się wydaje, że piszę jeszcze ciągle mało systematycznie a materiałów zbieram sporo. Więc gromadzi mi się sterta papierów i znowu czuję się jak na studiach przed sesją:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, mieć tak skrzyneczkę rubinów albo i szafirów.
  Taką po piratach!
  Choć i hodowlanym perełkom nie powiedziałabym - nie.

  OdpowiedzUsuń