środa, 8 kwietnia 2009

Rodzaje koralików

Kolejny krok w tworzeniu biżuterii to koraliki. To zwykle od nich zaczyna się droga z biżuterią, gdy chwytamy koralik przykładamy do ucha i mówimy: no tu taki fajny by był jakby sobie dyndał:). A potem myślimy o tym jak go zawiesić i na czym, żeby sobie dyndał:).
Koraliki w pierwszym prezentowanym podejściu podzieliłam ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.1.Koraliki szlifowane- szklane koraliki szlifuje się tak, aby uzyskać kanty. Inaczej nazywane fasetowaniem czyli szlifowaniem drogich kamieni lub metali w taki sposób, aby utworzyły się fasety - ukośnie ścięte krawędzie. Jak widać z klasycznej definicji rzecz dotyczy drogich kamieni, ale tak było tylko w przeszłości dopóki nie pojawił się Mistrz Swarovski.
2. Kryształy Swarovskiego- Młody Swarowski zdobywał swoje doświadczenie w małej fabryce szkła należącej do ojca, na terenie obecnych Czech. Tam prowadząc eksperymenty w latach 90 XIX wieku, wynalazł rewolucyjną maszynę do cięcia szkła. Niedługo później otworzył firmę sygnowaną nazwiskiem. Do dziś znanej ze jakości wśród producentów szklanych precjozów. Oczywiście kryształy Swarovskiego stały się bardzo modne, trafiły na podatny grunt zmian w XX wieku. Miały one imitować prawdziwe klejnoty ale za sporo niższą cenę. W ten sam trend wpisała się również prekursorka w modzie Coco Chanel lansująca sztuczną biżuterię. Obrabiane najdroższymi metodami jubilerskimi szklane koraliki dziś oprawiane są w każdy najbardziej szlachetny kruszec. Czego przykładem jest prezentowany na zdjęciu pochodzący z najnowszej kolekcji Swarovskiego, skromny naszyjnik w cenie 500 zł.(dane ze strony www.swarovski.com)

3. Crackle- nazwa częściej kojarzona z decoupage gdzie określa się tym mianem spękania na powierzchni przedmiotu, tworzone po to, aby nadać przedmiotu ducha przeszłości. Jednak istnieja rónież koraliki o tej nazwie mające też coś wspólnego ze spękaniami ale będącymi wewnątrz koralika. Te widoczne na zdjęciu są plastikowe i efekt takich spękań jest tworzony w masie plastiku pod wpływem ciśnienia. Mi one zawsze przypominają takie kulki do grania dla dzieci. Pamiętam, że każdy w dzieciństwie je zbierał pewnie dlatego, że uwarzaliśmy jako dzieci, iż posiadają tajemną moc zamknietą w środku. A wszystko przez owe spękania:)

4. Lampwork- ten piękny koralik jest wyprodukowany z szklanej rurki, nitek złota i srebra oraz różnych dodaktów roztapanych pod wpływem palnika. Tym wszystkim otacza się metalowy pręt na którym artysta formułuje koralik. Jest to ręczna praca wymagająca wyczucia w pracy ze szkłem.

5.Koraliki drobne- czyli takie 2mm albo 3,5 mm. Bardzo dobre do dekoracji, wyszywania i oczywiście do wszelkich technik: tkanie i szydełkowanie w biżuterii. Zwykle plastikowe, często błyszczące w nieskończonej palecie barw. Można stosować do upiększenia bigla. Producenci przygotowują przeróżne kształty tych koralików- kuleczki, wałeczki, oponki itd. Spotkałam się również z nazwą koraliki mix.

6. Millefiori- najsłynniejsze weneckie koraliki tworzone ze szkła murano. Nazwa po włosku oznacza tysiące kwiatów, i tak właśnie kolorowe są owe małe dzieła sztuki. Szklana rurka jest roztapiana warstwa po warstwie tworząc w przekroju kształt kwiatka. Na to nakładane są dodatki zależne od woli lub natchnienia artysty.

7. Szkło wtłaczane- czyli koraliki szklane produkowane na masową skalę. Szkło jest po prostu odciskane z odlewu. Obie połówki odlewu ściskane są razem tworząc nieestetyczny szew. Na pewno są tańsze niż te tworzone ręcznie i odciskanie daje wiele możliwości nowych kształtów.8. Koraliki metalowe- tworzone ze złota, srebra, miedzi, brązu, niklu.

9. Bali- metalowe koraliki, które są wyryte, wykute lub najczęściej wytłaczane pod prasa oczywiście maszynowo. Wzorowane na Hinduskim stylu lub ogólniej ujmując na Daleki Wschód. Bardzo fajne do połączeń etnicznych.
10. Emalia komórkowa czyli Cloisonne- tworzona tak: na metalowy korlik nakładana jest farba emaliowa, te piekne ranty na koraliku to przyspawany cieniutki drucik tworzący tytułowe komórki.To pierwsza część opisu koralików, resztę zamieszczę już niedługo. Specjalnie przyjełam taki misz masz podczas wymieniania typów koralików. Pisząc to nie czułam monotonii. I tego się będę trzymać. Często z bałaganu powstaje inspiracja. Czego w życiu życzę:)

1 komentarz:

  1. Dobrze opisane i czekam na dalszy opis koralików, bardzo przydatne informacje!

    OdpowiedzUsuń